Miód sztuczny nie zastąpi smaku i aromatu oraz właściwości miodu naturalnego

Każdy z nas ma swoje ulubione smaki z dzieciństwa, do których chętnie wraca, ponieważ to kojarzy mu się z bezpieczeństwem, beztroską, radością, miłymi przeżyciami. Takie wspomnienia wywołuje u nas miód, np. miód lipowy, który jedliśmy z kanapkami albo bezpośrednio ze słoika. Dawniej miód zastępował słodycze, których wiecznie brakowało. Choć może to i lepiej? Miód lipowy jest zdrowszy od wyrobów cukierniczych, posiada witaminy i wzmacnia naturalną odporność organizmu.

Miód lipowy należy do najchętniej kupowanych i konsumowanych. Należy do grupy miodów kwiatowych, tj. wytwarzanych z nektaru. Pozostałymi gatunkami są miody spadziowe i mieszane.

Miód lipowy ma kolor żółty lub żółty z odcieniem zieleni (w stanie patoki), natomiast po skrystalizowaniu staje się żółto-pomarańczowy lub brunatny. Charakteryzuje się drobnoziarnistą i krupkowatą konsystencją. Miód lipowy wyraźnie pachnie lipą, jest ostry w smaku, choć wyczuwa się lekką goryczą.

Dzisiaj bardzo trudno jest kupić naturalny miód lipowy, wytwarzany w naturalny, ekologiczny sposób. W związku z tym niektórzy zaopatrują się w miód sztuczny, który dodają do ciast i innych wypieków. Lepiej jednak postarać się o naturalny miód, który jest istotnym składnikiem zbilansowanej diety. Z pewnością kanapki nim posmarowane będą szybko znikać z talerza o każdej porze dnia.